عمومی

نحوه پاک کردن مبل های رنگ روشن به چه صورت است ؟

مبلمان رنگ سفید و رنگ روشن، در دکوراسیون مدرن و مینیمال کاربرد بسیاری دارند. مبل‌های روشن فضا را زیباتر و دلنشین‌تر نشان می‌دهند. از طرفی تمیز نگه داشتن مبل‌های رنگ روشن به مراتب سخت‌تر از دیگر رنگ‌ها می‌باشد. زیرا لکه‌ها و آلودگی‌ها کوچک نیز بر روی مبل‌ها واضح و مشخص است. اگر شما هم دغدغه آلوده شدن مبل‌های رنگ روشن را دارید، بهتر است میزان آلودگی‌های سطح مبل را به حداقل برسانید.

استفاده از کاور مبل یکی از راه‌های جلوگیری از کثیف شدن مبل‌های سفید و یا روشن می‌باشد. روکش‌ها قابل شستشو هستند و به راحتی پاک می‌شوند. با وجود مزایای فراوان کاور‌های مبل، برخی دوست ندارند از آن‌ها استفاده کنند.

چگونه مبل‌های رنگ روشن را تمیز کنیم؟

پارک کردن مبل پارچه‌ای از دغدغه‌های اصلی کسانی است که مبل‌های رنگ روشن و سفید انتخاب می‌کنند. با در نظر گرفتن هزینه‌های بالای خشکشویی‌ها و مراکز نظافتی، برخی ترجیح می‌دهند تا مبل‌ها را با شوینده‌ها و پاک کننده‌های مناسب در خانه تمیز کنند. تمیز کردن مبل‌ها با شوینده‌های مختلف، اصولی دارد که برای دستیابی به نتایج بهتر باید آن‌ها را یاد بگیرید. به این ترتیب می‌توانید تمامی لکه‌ها و آلودگی‌ها در مدت زمان کوتاهی برطرف کنید.

پاک کردن مبل‌ها کار آسان و در عین حال بسیار حساسی است. معمولا اکثر ما با دیدن لکه‌ای بر روی پارچه مبل‌ها به سراغ شوینده و پارچه‌ای نخی می‌رویم و سعی می‌کنیم آلودگی را برطرف کنیم. اما نه تنها لکه پاک نمی‌شود بلکه نتیجه بسیار فاجعه بار می‌شود و سطح بیشتری از مبل آلوده می‌شود. اگر از روش‌های اصولی و درست استفاده کنیم، دیگر جای مواد شوینده بر روی مبل‌ها باقی نمی‌ماند و لکه‌ها تا حد زیادی پاک می‌شوند.

پاک کردن مبل رنگ روشن

پاک کردن مبل رنگ روشن

مراحل پاک کردن مبل پارچه‌ای رنگ روشن

در پاک کردن مبل‌ها علاوه بر استفاده از شوینده مناسب باید قبل از شروع پاکسازی نکاتی را رعایت کنید. این نکات بسیار ساده و اثر بخش هستند و از تثبیت لکه‌ها و آلودگی‌ها جلوگیری می‌کنند. پس از طی مراحل پاک‌سازی باید خشک کردن مبل‌ها نیز به روش اصولی انجام شود تا لکه‌ای بر سطح آن باقی نماند. در ادامه تمامی مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم به صورت گام به گام آموزش داده شده اند.

مرحله اول: برس کشیدن مبل

در تمامی روش‌های مختلف پاک کردن مبل، در ابتدا شما باید همه کوسن‌ها و بخش‌های جدا شدنی مبل را بردارید. سپس به کمک جارو برقی و یا برس‌های پاک کننده تمام گرد و غبار و ذرات موجود بر روی مبل‌ها را پاک کنید. برای جمع آوری مو و کرک‌ها می‌توانید از برس‌های غلتکی استفاده کنید.

مرحله دوم در پاک کردن مبل: توجه به دستورالعمل شستشوی مبل

معمولا سازندگان مبل‌ها به همراه محصولات خود، یک برچسب و یا دفترچه راهنما ارائه می‌دهند. در آن راهنما روش پاک کردن مبل و شوینده مناسب آن، مطرح شده است. پاک کردن لکه از روی برخی از پارچه دشوار است و باید به روش خاصی انجام شود. بنابراین توصیه می‌شود که قبل از شروع نظافت دستورالعمل لازم را مطالعه کنید. معمولا در برچسب مبل‌ها علائمی وجود دارد که بهتر است با آن‌ها آشنا شوید.

W: این علامت به این معنی است که شما می‌توانید از شوینده‌هایی که در آب حل می‌شوند مانند صابون و شامپو استفاده کنید.
S: این علامت بیانگر این است که بهترین روش پاک کردن مبل به صورت خشک است و شما باید از شوینده‌های غیر آبی استفاده کنید.
SW: با وجود این علامت شما می‌توانید از هر دو روش قبلی برای تمیز کردن مبل استفاده کنید.
X: این علامت به این معنی است که پارچه مبل را نباید شسته شود و شما فقط می‌توانید آن را جارو کنید و برس بکشید.

پاک کردن مبل

پاک کردن مبل

مرحله سوم: برطرف کردن لکه‌ها

سومین قدم در پاک کردن مبل‌ها لکه‌زدایی است. در شستشوی کامل مبل هم بهتر است قبل از تمیز کردن کلی مبل، لکه‌ها پاک شوند. لکه‌زدایی از مراحل مهم در پاکسازی مبل به شمار می‌رود. زیرا لکه‌ها با روش‌های معمولی شستشو به خوبی پاک نمی‌شوند.

روش‌های لکه‌زدایی از مبل

استفاده از سرکه و آب اکسیژنه یک روش خانگی مناسب و کم هزینه برای پاک کردن مبل‌ها می‌باشد. در این روش شما باید ۴ قاشق غذاخوری آب اکسیژنه را با سرکه رقیق شده با آب (به صورت ۵۰ درصد) مخلوط کنید. محلول حاصل را بر روی مبل اسپری کنید و با پارچه تمیز پاک کنید. برای مبل‌های مخمل، پارچه‌های ساتن و تیره از آب اکسیژنه استفاده نکنید.

محلول سرکه و آب اکسیژنه

محلول سرکه و آب اکسیژنه

در یک روش دیگر پاک کردن مبل، شما می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین برای لکه‌های قوی چندان مناسب نیست و صرفا برای پاک کردن غبار و آلودگی‌ها از روی مبل‌ها مناسب است. در این روش کمی جوش شیرین روی مبل بریزید و پس از ۱ ساعت، می‌توانید مبل را جارو بزنید. اگر قصد شستشوی کامل مبل‌ها را ندارید و تنها می‌خواهید آلودگی‌ها و غبار را از روی آن پاک کنید، جوش شیرین گزینه مناسبی است.

مرحله چهارم: پاک کردن مبل

پس از لکه‌زدایی نوبت به پاک کردن مبل می‌رسد. در این مرحله اگر رویه مبل جدا می‌شود، شما می‌توانید آن را جدا کنید و جداگانه بشویید. در تمیز کردن مبل‌هایی که رویه آن‌ها جدا نمی‌شود باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه معرفی شده اند.

  1.  قبل استفاده از شوینده، آن را بر روی قسمتی از مبل که در دید نیست، امتحان کنید. اگر پارچه مبل تغییر رنگ نداد و یا دستمال رنگی نشد می‌توانید از آن برای پاک کردن بخش‌های دیگر مبل استفاده کنید.
  2.  در استفاده از شامپو فرش و دیگر شوینده‌های صابونی آن را به نسبت مساوی با آب ترکیب کنید.
  3.  هیچ شوینده‌ای را به صورت مستقیم بر روی مبل نریزید. این نکته به خصوص در مورد مبل‌های مخمل حائز اهمیت است.
  4.  ترفند‌های پاک‌سازی لکه‌های مختلف را یاد بگیرید و برای هر لکه از روش مناسب آن استفاده کنید.
    برای کسب اطلاعات بیشتری می‌توانید به طراحی سایت شرکتی و طراحی سایت فروشگاهی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *