عمومی

آموزش ساخت کاور مبل

ساخت کاور مبل یک راه بسیار کاربردی برای نگهداری از مبلمان می‌باشد. خرید کاور مبل به مرتب ساده‌تر از دوخت آن می‌باشد. اما برخی ترجیح می‌دهند کاور را مطابق سلیقه خود آماده کنند. معمولا روش‌های مختلفی برای دوخت کاور مبل پیشنهاد می‌شوند که بعضی از آن‌ها تا حدی پیچیده و دشوار می‌باشند. در این مطلب تمامی مراحل آماده‌سازی کاور مبلمان به صورت قدم به قدم و با زبانی ساده آموزش داده شده است. برای دوخت کاور مبل به مهارت خاصی نیازی نیست و همه افراد می‌توانند آن را به راحتی یاد بگیرند. فقط کافی است که نکات مهم را رعایت کنید و در اندازه گیری‌ها دقت کافی داشته باشید.

آموزش ساخت کاور مبل در ۵ مرحله

ساخت کاور مبل

ساخت کاور مبل

۵ مرحله کلی برای ساخت کاور مبل وجود دارد و شما می‌توانید از این روش برای انواع مبلمان راحتی، سلطنتی، استیل و… استفاده کنید. برای این کار باید تفاوت ظاهری مبل‌ها و طراحی آن‌ها را در اندازه گیری‌ها و رسم الگو کاور لحاظ کنید. در پایان این مطلب شما قادر خواهید بود الگو استاندارد کاور مبل را برای هر نوع مبلمانی طراحی کنید.

مرحله اول در ساخت کاور مبل

اولین قدم برای ساخت کاور مبل، انتخاب پارچه می‌باشد. فرقی نمی‌کند که برای چه نوع مبلی می‌خواهید کاور آماده کنید. در ابتدا شما باید پارچه مناسب این کار را تهیه کنید. فارغ از طرح و رنگ پارچه‌ها که تماما بست به سلیقه شما و دکوراسیون منزلتان دارد؛ پارچه انتخابی شما باید محکم و تا حدودی ضخیم باشد. پارچه‌های نازک چروک می‌شوند و ظاهر مبلمان را بی‌نظم نشان می‌دهند.

همچنین پارچه‌ای که انتخاب می‌کنید باید با کیفیت و مرغوب باشد. هزینه‌ای که برای پارچه‌های مرغوب پرداخت می‌کنید در دراز مدت بسیار اقتصادی‌تر از تعویض کاور‌های آسیب دیده می‌باشد. بنابراین توصیه می‌شود که حتما از پارچه با کیفیت و مقاوم استفاده کنید.

مرحله دوم، اندازه گیری مبل

اندازه گیری دقیق مبل

اندازه گیری دقیق مبل

اگر چه در ساخت کاور مبل داشتن الگو مناسب بسیار مهم و با اهمیت می‌باشد. اما مهمترین و حساس‌ترین مرحله در این کار، اندازه گیری مبلمان است. زیرا اگر اندازه‌ها دقیق نباشند، کاور کاملا روی مبل‌ها قرار نمی‌گیرد و در مواردی ممکن است تمام زحمات شما هدر رود. پس در اندازه گیری‌ها دقت کنید.

برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی در ساخت کاور مبل، بهتر است جدولی برای قسمت‌هایی که اندازه گیری می‌کنید در نظر بگیرید تا در هنگام رسم الگو و برش پارچه‌ها راحت‌تر باشید. اگر به تنهایی نمی‌توانید اندازه گیری دقیق انجام دهید از دیگران کمک بگیرید. در تصویر زیر نمونه اندازه گیری دقیق نشان داده شده است. دقت کنید که باید اندازه‌ها را قدری بیشتر از ابعاد دقیق مبلمان یادداشت کنید.

مرحله سوم در ساخت کاور مبل

پس از طراحی الگو کاور بر اساس شکل ظاهری مبل و اندازه گیری‌های انجام شده، نوبت به برش قسمت نشیمن و دیگر بخش‌های کاور می‌رسد. ممکن است این کار قدری دشوار به نظر برسد، به خصوص در برش کاور مبل‌های بزرگ این کار سخت‌تر نیز می‌شود. اما با دقت و حوصله می‌توان این کار را به درستی انجام داد. قسمت‌هایی که برش می‌دهید باید مطابق الگو طراحی شده باشد. هر چه برش‌ها دقیق‌تر باشند، نتیجه کار بهتر و مطلوب‌تر خواهد بود.

در ساخت کاور مبل بهتر است پیش از برش، پارچه را آبکشی کنید. زیرا ابعاد برخی از پارچه‌ها پس از شستشو کوچک می‌شود. این مسئله ممکن است بعد از دوخت کاور مشکل ایجاد کند. یک کاور مناسب کاوری است که به طور کامل بر روی مبل قرار بگیرد و تمام قسمت‌های مد نظر را بپوشاند. هر چه اندازه کاور با اندازه‌های واقعی مبلمان هماهنگ‌تر باشد، کاور زیباتر و جذاب‌تر خواهد بود.

در ساخت کاور مبل باید دقت کنید که در برش پارچه، فاصله مناسب دوخت را هم در نظر بگیرید. معمولا ۲ تا ۳ سانتی متر برای دوخت در نظر گرفته می‌شود. شما این فاصله را در برش تمام قسمت‌های کاور به الگو اصلی اضافه کنید.

الگو ساده ساخت کاور مبل

الگو ساده ساخت کاور مبل

چگونه قسمت‌های مختلف کاور را برش بزنیم؟

در ساخت کاور مبل برای برش دقیق‌تر بخش نشیمن کاور، بهتر است لبه‌های پارچه را سجاف کنید. پس از سجاف، پارچه را محکم به صورتی که طرف دوم آن رو به بالا باشد در لبه‌های مبل فیکس کنید و نقاط گوشه زده را سنجاق بزنید و یا خط بکشید. همچنین برای دسته‌های مبل نیز می‌توانید دو تکه پارچه مربوط به آن را روبروی هم قرار بدهید و مطابق اندازه گیری‌های انجام شده، مستطیل‌های کوچک را برش بزنید. پس از برش قسمت پشتی کاور، تکه‌های برش زده را با اندازه اصلی مبل مقایسه کنید. چنانچه قسمتی با مبل هماهنگ نبود، مجددا اندازه گیری کنید. در پایان بخش‌های مختلف را به یکدیگر کوک بزنید.

راهنمای برش

راهنمای برش

مرحله چهارم، اتصال نوار‌ها

استفاده از نوار در ساخت کاور مبل، کار شما را زیباتر و حرفه‌ای‌تر نشان می‌دهد. همچنین نوار دوزی مناسب باعث می‌شود ظاهر کاور مبل منظم‌تر به نظر برسد. روش‌های مختلفی برای نوار دوزی کاور وجود دارد. ساده‌ترین آن‌ها به این صورت است که در ابتدا دو نوار را انتخاب کنید و روبروی هم قرار دهید. سپس در یک خط مورب با زاویه ۴۵ درجه بهم بدوزید و در ادامه قسمت‌های اضافه را از آن جدا کنید. در پایان نوار‌ها را از هم باز کنید و چین‌ها را به دو طرف فشار دهید.

پنجمین و آخرین مرحله ساخت کاور مبل

آخرین مرحله ساخت کاور مبل به دوخت نهایی کاور و باز کردن کوک‌ها اختصاص داده می‌شود. برای جا به جایی و تعویض راحت‌تر کاور می‌توانید از دکمه و یا زیپ استفاده کنید. همچنین می‌توانید بسته به سلیقه خود و دکوراسیون داخلی خانه گوشه‌ها و حاشیه کاور را تزیین کنید. با رعایت نکات آموزش داده شده، در شما یک کاور زیبا و کاربردی خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به طراحی سایت فروشگاهی و طراحی سایت شرکتی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *