عمومی

آموزش دوخت کاور پلاستیکی مبل

کاور پلاستیکی مبل با نام‌های روکش شفاف، روکش طلقی و یا ژله‌ای نیز شناخته می‌شود، از کاور‌های مبل پرطرفدار به شمار می‌رود. این نوع کاور‌ها از جنس پلیمر شفاف هستند و پس از اندازه گیری مبل و برش ساخته می‌شوند. نوع پلیمر مورد استفاده در ساخت کاور مبل پلاستیکی بسیار اهمیت دارد. زیرا برخی از پلیمر‌ها خشک هستند و به قدر کافی شفاف نیستند. نرم و براق بودن و شفافیت کاور از ویژگی‌های اصلی یک روکش مبل ژله‌ای مناسب می‌باشد.

از دیگر مزایای کاور پلاستیکی مبل می‌توان به ضدخش بودن آن اشاره کرد. ساختار پلیمری این نوع روکش‌ها در برابر هر گونه خط و خش مقاوم است در مقایسه با روکش‌های پارچه‌ای کارایی بالاتری دارد.

کاور‌های ژله‌ای بهترین گزینه برای محافظت از دسته‌ها و پایه‌های چوبی مبلمان می‌باشد. همچنین کاور‌های پلاستیکی نسبت به آب و دیگر مایعات نفوذ ناپذیر هستند و برای خانواده‌هایی که فرزند کوچک دارند، بسیار مناسب می‌باشد. کاور‌های پلاستیکی طرح و رنگ مبل‌ها را به خوبی نمایان می‌کند و ظاهر براق و شفاف آن جلوه خوبی ایجاد می‌کند.

نمونه کاور پلاستیکی مبل

نمونه کاور پلاستیکی مبل

آموزش دوخت کاور پلاستیکی مبل

استفاده از کاور پلاستیکی مبل بهترین روش برای جلوگیری از آسیب دیدن و آلوده شده مبلمان می‌باشد. به طور کلی دوخت کاور مبل کار بسیار دقیق و حساسی می‌باشد و در مورد کاور‌های پلاستیکی این مسئله حساس‌تر هم می‌شود. زیرا انعطاف‌پذیری کاور‌های ژله‌ای کمتر از پارچه است و یک خطای کوچک در اندازه گیری یا دوخت می‌تواند ابعاد نهایی کاور را تغییر دهد. در این مطلب روش ساخت کاور مبل ژله‌ای به زبانی ساده آموزش داده شده است. شما می‌توانید از این روش برای انواع مبلمان راحتی، استیل و… استفاده کنید.

مرحله اول در ساخت کاور مبل پلاستیکی

اولین قدم در ساخت انواع کاور مبل پلاستیکی و پارچه ای، اندازه گیری می‌باشد. اندازه گیری مهمترین مرحله در این کار است و باید به روش اصولی انجام گیرد. معمولا روش اندازه گیری مبل در ساخت کاور ژله‌ای همانند روش ساخت کاور پارچه‌ای می‌باشد. با این تفاوت که باید در اندازه گیری‌ها انعطاف ناپذیری روکش‌های پلاستیکی را نیز در نظر بگیریم.

یکی از خصوصیات اصلی کاور پلاستیکی مبل این است که این نوع روکش‌ها کاملا اندازه مبل هستند و به خوبی روی مبل‌ها ثابت می‌شوند. برای دوخت چنین کاوری، اندازه گیری دقیق لازم است. همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، انعطاف‌پذیری پلاستیک از پارچه کمتر است و باید در تهیه الگو دوخت کاور این مسئله لحاظ شود. برای افزایش دقت و ظرافت کار بهتر است ابتدا اندازه‌های واقعی مبل را یادداشت کنید. سپس الگو را بر اساس شکل و حالت مبل طراحی کنید.

آموزش اندازه گیری مبل

برای ساخت کاور پلاستیکی مبل باید تمام قسمت‌های مبل را به طور دقیق اندازه گیری کنید. قسمت پشتی، تکیه گاه مبل، دسته‌ها (در هر دو طرف)، بخش نشیمن و ارتفاع مبل همگی بخش‌هایی هستند که باید اندازه گیری شوند. اندازه گیری تکیه گاه مبل و قسمت پشت آن بسیار ساده است. بهتر است در اندازه گیری‌ها حالت مبل و تاج آن را نیز در نظر بگیرید. به این ترتیب می‌توانید الگو کاور را کاملا شبیه حالت مبل مورد نظرتان بکشید.

برای اندازه گیری دقیق کاور مبل پلاستیکی بهتر است لبه‌های سانتی متر را در فرو رفتگی‌های کناری مبل قرار دهید. این کار برای اندازه گیری قسمت نشیمن مبل بسیار ضروری است. برای اندازه گیری دسته‌ها قسمت جلویی و پشتی دسته‌ها را جداگانه اندازه گیری کنید.

ساده ترین روش اندازه گیری مبل

ساده ترین روش اندازه گیری مبل

در این تصویر یک روش ساده برای اندازه گیری بخش‌های مختلف مبل نمایش داده شده است. شما می‌توانید از این روش استفاده کنید.

مرحله دوم ساخت کاور پلاستیکی مبل، رسم الگو

رسم الگو کاور پلاستیکی مبل کمی وقت گیر است اما به شما در برش کمک می‌کند و شما می‌توانید راحت‌تر قسمت‌های مختلف کاور را آماده کنید. الگو کاور را باید بر اساس شکل و حالت مبل مورد نظرتان رسم کنید. در واقع در پایان رسم الگو باید تصویری دو بعدی از مبل داشته باشید.

همانطور که ملاحظه می‌کنید روش اندازه گیری کاور مبل پلاستیکی همانند نمونه‌های پارچه‌ای است. با این تفاوت که در رسم الگو کار باید مقدار بیشتری برای دوخت به اندازه‌ها اضافه کنید. معمولا در ساخت کاور‌های پارچه‌ای ۲ تا ۳ سانتی متر برای دوخت در نظر می‌گیرند. برای کاور‌های ژله‌ای بهتر است علاوه بر فضای دوخت، اندازه‌ها را در حدود ۳ سانتی متر بیش از حد واقعی در الگو لحاظ کنید. به عبارت دیگر باید در الگو کار، ابعاد را ۵ تا ۶ سانتی متر بیشتر رسم کنید. به این ترتیب پوشاندن کاور و جابجایی آن ساده‌تر می‌شود.

مرحله سوم، برش

در این مرحله از دوخت کاور پلاستیکی مبل، شما باید بخش‌های مختلف کاور را برش دهید. چنانچه مطابق مرحله قبل الگو کاور را بر اساس نکات مربوطه رسم کرده باشید، برش کار دشواری نیست و تنها کافی است که الگو هر قسمت را روی طلق مورد نظرتان قرار دهید و برش دهید. اما اگر الگو را رسم نکردید. در ابتدا باید اندازه‌های مربوط به هر قسمت را به علاوه مقدار اضافی دوخت روی طلق شفاف مشخص کنید و سپس برش دهید.

در این کار درصد خطا کمی افزایش پیدا می‌کند و ممکن است برش‌ها چندان صاف نباشند. اما نگران نباشید اگر دقت کافی داشته باشید، بدون الگو نیز می‌توانید برش‌های را دقیق انجام دهید.

کاور شفاف مبل

کاور شفاف مبل

مرحله پایانی، دوخت کاور پلاستیکی مبل

در آخرین مرحله از ساخت کاور پلاستیکی مبل، بادی قسمت‌های برش داده شده را مطابق الگو یا حالت کلی مبل به یکدیگر متصل کنید. سعی کنید در دوخت بخش‌های مختلف بیش از اندازه تعیین شده مصرف نکنید زیرا کاور برای مبل کوچک می‌شود و یا در هنگام جابجایی آن ممکن است پاره شود. در پایان کار می‌توانید برای پوشاندن جای دوخت‌ها و زیبایی کار، کاور را نوار دوزی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *